Çocuğun bulduğu taş, 70 yıl önce ölen askerin çene kemiği çıktı

ABD’nin New Jersey eyaletinde Ramapo Koleji öğrencileri 20 yıl önce Arizonalı bir çocuğun koleksiyonu için bulduğu ‘kaya parçasının’ yaklaşık 70 yıl önce Kaliforniya’da bir eğitim tatbikatı sırasında ölen ABD Deniz Kuvvetleri Kaptanı Everett Leland Yager’e ait bir çene kemiği olduğu duyuruldu.

İsmi açıklanmayan koleksiyoncu çocuğun ebeveynleri tarafından polise 2002’de teslim edilen kaya parçasının polis tarafından saklandığı, daha sonra 2023’te Ramapo Koleji Araştırmacı Genetik Şecere Merkezi tarafından incelenmeye alındığı belirtildi.

KIZINDAN DNA ÖRNEĞİ ALINDI

DHA’nın aktardığına göre Kolej’den yapılan açıklamada, Yager’in kızından alınan DNA örneği ile kimliklendirme yapıldığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ABD Deniz Kuvvetleri Kaptanı Everett Leland Yager, 1951 yılının temmuz ayında bir askeri eğitim tatbikatında öldü. Askerin cansız bedeni Kaliforniya’da bulunmuş ve Missouri’de gömülmüştür ya da en azından öyle olduğu düşünülmektedir. Yıllar sonra, taş koleksiyonu oluşturmak isteyen bir çocuk, muhtemelen Arizona’da yaptığı bir keşif sırasında taşı koleksiyonuna ekledi. Ama bu bir kaya değildi, bir insan çene kemiğiydi.

Temmuz 2023’te Ramapo Koleji IGG Eğitim Kampındaki öğrenciler, vaka üzerinde çalıştı. Çene kemiği profiliyle doğrudan karşılaştırmak için Kaptan Yager’in kızından bir DNA örneği alındı. Mart 2024’e DNA örneği ebeveyn/çocuk ilişkisini doğruladı, vaka çözüldü ve John Doe’nun (kimliği belirsiz kişi) gerçekten Kaptan Everett Leland Yager olduğu doğrulandı. Kaza, Kaliforniya üzerinde havada meydana geldiğinden dolayı kimse çene kemiğinin Arizona’da nasıl ortaya çıktığından emin değil. Tahminlerimize göre bir kuş tarafından alınan kemik, Arizona çevresine düşmüş olabilir.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir